kananmuna-feta-leipakupposet

Kananmuna-feta leipÀkupposet

NÀmÀ kananamuna-feta leipÀkupposet ovat viime viikonlopun kokkailuja. Piti keksiÀ taas jotain uutta ja kivaa iltapalaa. Kanamunat ovat helppo valinta, kaapista löytyi myös vihanneksia, fetaa ja kuivahtaneita sÀmpylöitÀ.

NÀistÀ tuli itseasiassa tosi hyviÀ. Nuo leipÀmuruset joihin suihkautin oliiviöljyÀ ja ripauksen parmesaaniraastetta, maistuivat niin hyvÀlle ihan sellaisenaan, olivat ihanan rapsakoita :)

Katsoppas nÀitÀkin ihania leivistÀ tehtyjÀ pikkusuolaisia:
https://avokadoajasitruunaa.fi/nachopelti-ruisleivasta/
https://avokadoajasitruunaa.fi/grillatut-kreikkalaiset-leivat/
https://avokadoajasitruunaa.fi/munaleipakupit/

Kananmuna-feta leipÀkupposet

Recipe by Avokadoau0026SitruunaaCourse: Pikkusuolaiset
Servingsservings
Prep time

15

minutes
Baking time

16

minutes

Ainekset:

  • 3-4 kananmunaa riippuen munien koosta

  • 1/2 pkt kevytfetaa (Apetit 8%)

  • pikkutomaatteja

  • 1/2 punainen paprika

  • 1 punainen chili

  • (ruohosipulia)

  • suolaa ja mustapippuria

  • 2-3 kpl tĂ€ysjyvĂ€sĂ€mpylöitĂ€

  • Parmesaania

Valmistus ohjeet:

  • Kuumenna uuni 200 asteeseen.
  • Koverra puolikkaisiin sĂ€mpylöihin kolot. Asettele sĂ€mpylĂ€t leivinpaperille ja ripottele ympĂ€rille sĂ€mpylĂ€nmurut jotka juuri koversit. Suihkauta oliiviöljyĂ€ murujen pÀÀlle ja raasta ripaus parmesaania.
  • Vatkaa munat sekaisin ja lisÀÀ mausteet, pieniksi kuutioiksi pienitty paprika ja chili sekĂ€ puolitetut pikkutomaatit joukkoon. LisÀÀ viimeiseksi joukkoon murennettu feta.
  • Kaada munaseos sĂ€mpylĂ€n koloihin ja laita paistumaan uuniin n. 20 min ajaksi, kunnes munaseos on kovettunut ja leivistĂ€ on tullut sopivan rapsakkaat.
  • Voit ripotella sĂ€mpylĂ€nmurut leipien pÀÀlle tai syödĂ€ ne ihan sellaisenaan.
Kananmuna-feta leipÀkupposet
Kaada munaseos sÀmpylÀn koloihin ja laita paistumaan uuniin n. 20 min ajaksi, kunnes munaseos on kovettunut ja leivistÀ on tullut sopivan rapsakkaat. Voit ripotella sÀmpylÀnmurut leipien pÀÀlle tai syödÀ ne ihan sellaisenaan.
Kananmuna-feta leipÀkupposet

Leave a Comment

SÀhköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentÀt on merkitty *

*